Opublikowano: 20 maja 2015 przez Przemysław Pufal

Regularne odkładanie pieniędzy

Niektórzy się z tego śmieją, ale regularne odkładanie pieniędzy naprawdę może być drogą do bogactwa! Tę tezę najczęściej wyśmiewają osoby, które mają problemy z oszczędzaniem.

Bo nie ma co ukrywać: żeby odkładać, trzeba oszczędzać. Nawet jeśli jesteś osobą, której starcza od przysłowiowego pierwszego do ostatniego i jeszcze coś zostaje, to mógłbyś każdą nadwyżkę pieniężną wydać na cokolwiek. Mógłbyś wydawać zarobione pieniądze nie myśląc o przyszłości, o zabezpieczeniu sobie jej dzięki odłożonym pieniądzom.
Poczucie bezpieczeństwa dzięki zaoszczędzonym pieniądzom to jedna korzyść, ale nie jedyna. Drugą z pewnością może być niezależność finansowa. Jak ją zdobyć? Oszczędzając więcej, aby w przyszłości żyć ze zgromadzonego kapitału.

I nie warto oszczędzać przez wkładanie pieniędzy do skarpetki. Albo trzymaniu ich na zwykłym koncie. Istnieje wiele różnych możliwości mnożenia posiadanego kapitału. Jedną z nich jest skorzystanie z mechanizmu procentu składanego.

Procent składany to sposób oprocentowania pieniędzy, który polega na tym, że odsetki za dany okres oprocentowania są doliczane do Twojego wkładu, czyli podlegają kapitalizacji. W ten sposób, miarka do miarki, one również składają się na zysk wypracowywany w okresie następnym. Daje to szybszy wzrost wartości kapitału.

Być może brzmi to skomplikowanie, ale jest proste do obliczenia. Poniżej masz kalkulator, za pomocą którego obliczysz ile zaoszczędzisz regularnie odkładając pieniądze. Oczywiście jeśli już dysponujesz jakąś kwotą, którą możesz zdeponować, tym lepiej!

Przykładowe wyliczenie. Pracujesz i będziesz jeszcze przez 20 lat odkładać co miesiąc 200 zł. Ostrożnie przyjmujemy, że oprocentowanie będzie wynosiło tylko 4%. Wbij te dane do kalkulatora i sprawdź czy wyszło Ci to samo. Po tych 20 latach zgromadziłeś 48 tysięcy złotych, ale do tego masz jeszcze 25 tysięcy odsetek! Gdyby nie regularne oszczędzanie, na przykład na lokatach, miałbyś po tych 20 latach tylko 48 tysięcy.

Oczywiście, trzeba być cierpliwym, umieć odkładać regularnie. Być może Twoje oszczędzanie będzie wymagało jakichś wyrzeczeń, jeśli chcesz odkładać wyższe kwoty. Będziesz miał jednak na emeryturze dodatkowe środki finansowe, nie będziesz musiał liczyć tylko na niewysoką emeryturę.

A osoby, które mogą i potrafią wiele zaoszczędzić, na emeryturze mogą być milionerami!

Nie wierzysz? Policz!

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • googleplus
  • facebook
  • linkedin
  • skype
  • twitter

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.